Opinie o Nas
Ashwagandha (Witania Ospała) - Właściwości i Działanie

Ashwagandha (Witania Ospała) - Właściwości i Działanie

Ashwagandha to starożytne zioło lecznicze. Jest klasyfikowana jako adaptogen, co oznacza, że ​​może pomóc organizmowi radzić sobie ze stresem. Ashwagandha jest jednym z najważniejszych ziół w Ajurwedzie, formie medycyny alternatywnej opartej na indyjskich zasadach naturalnego uzdrawiania. Jego botaniczna nazwa to Withania somnifera i znana jest również pod kilkoma innymi nazwami, w tym witania ospała, żeń-szeń indyjskim i wiśnia zimowa.

Ashwagandha zapewnia także wiele innych korzyści dla twojego ciała i mózgu. Na przykład może poprawić funkcję mózgu, obniżyć poziom cukru we krwi i poziom kortyzolu oraz pomóc w zwalczaniu objawów lęku i depresji.

W ashwagandha znajdziemy najważniejszy składnik jakim jest witanolid. Wiele jego korzyści zdrowotnych przypisuje się wysokiemu stężeniu witanolidów, które, jak wykazano, zwalczają stany zapalne i nie tylko (1).

Poniżej przedstawimy kilka korzyści zdrowotnych ze stosowania Ashwagandhy.

Witania Ospała może obniżać poziom cukru we krwi.

W kilku badaniach wykazano, że ashwagandha obniża poziom cukru we krwi.

W jednym badaniu z probówki stwierdzono, że zwiększa wydzielanie insuliny i poprawia wrażliwość na insulinę w komórkach mięśniowych (2). Kilka badań na ludziach sugeruje, że może obniżyć poziom cukru we krwi zarówno u osób zdrowych, jak i chorych na cukrzycę (3,4,5,6).

Ponadto w 4-tygodniowym badaniu z udziałem osób chorych na schizofrenię wykazano, że u osób leczonych ashwagandhą średnie obniżenie poziomu cukru we krwi na czczo wyniosło 13,5 mg / dl, w porównaniu z 4,5 mg / dl u osób otrzymujących placebo (5).

Co więcej, w małym badaniu z udziałem 6 osób z cukrzycą typu 2, suplementacja ashwagandha przez 30 dni obniżyła poziom cukru we krwi na czczo. Badanie nie obejmowało jednak grupy kontrolnej, co podważa wyniki (6).

Ashwagandha może mieć właściwości przeciwnowotworowe.

Badania na zwierzętach i próbówkach wykazały, że witaferyna - związek znajdujący się w ashwagandha - pomaga indukować apoptozę, czyli zaprogramowaną śmierć komórek rakowych (7). Utrudnia także wzrost nowych komórek rakowych na kilka sposobów (7).

Po pierwsze, uważa się, że witaferyna sprzyja tworzeniu reaktywnych form tlenu (ROS) w komórkach rakowych, zaburzając ich funkcję. Po drugie, może powodować, że komórki rakowe stają się mniej odporne na apoptozę (8).

Badania sugerują, że może to pomóc w leczeniu kilku rodzajów raka, w tym raka piersi, płuc, jelita grubego, mózgu i jajnika (9,10,11,12,13).

W jednym badaniu myszy z nowotworami jajnika leczone samą witaferyną (ekstrakt z ashwagandhy) lub w połączeniu z lekiem przeciwnowotworowym wykazały 70–80% zmniejszenie wzrostu guza. Leczenie zapobiegało także rozprzestrzenianiu się raka na inne narządy (13).

Chociaż nie ma dowodów na to, że ashwagandha wywiera podobny wpływ na ludzi, obecne badania są zachęcające.

Może obniżać poziom kortyzolu.

Kortyzol jest znany jako hormon stresu, ponieważ nadnercza uwalniają go w odpowiedzi na stres, a także gdy poziom cukru we krwi jest zbyt niski.

Niestety w niektórych przypadkach poziom kortyzolu może być chronicznie podwyższony, co może prowadzić do wysokiego poziomu cukru we krwi i zwiększonego gromadzenia tłuszczu w jamie brzusznej.

Badania wykazały, że ashwagandha może pomóc w obniżeniu poziomu kortyzolu (3, 14,15).

W jednym badaniu z przewlekle zestresowanymi dorosłymi osobami, które suplementowały ashwagandha, miały znacznie większe zmniejszenie kortyzolu w porównaniu z grupą kontrolną. Osoby przyjmujące najwyższą dawkę doświadczyły średnio 30% redukcji hormonu stresu (3).

Może obniżyć stres i lęk.

Ashwagandha jest prawdopodobnie najbardziej znana ze swojej zdolności do zmniejszania stresu.

Naukowcy donoszą, że blokuje szlak stresu w mózgach szczurów poprzez regulację sygnalizacji chemicznej w układzie nerwowym (16). Ponadto kilka kontrolowanych badań na ludziach wykazało, że może zmniejszać objawy u osób ze stresem i zaburzeniami lękowymi (14,17,18).

W 60-dniowym badaniu z udziałem 64 osób z przewlekłym stresem osoby z grupy, która uzupełniała ashwagandha, zgłaszały średnio o 69% zmniejszenie lęku i bezsenności, w porównaniu z 11% w grupie placebo (14).

W innym 6-tygodniowym badaniu 88% osób przyjmujących ashwagandha zgłosiło zmniejszenie lęku w porównaniu z 50% osób przyjmujących placebo (18).

Może zmniejszyć objawy depresji.

Chociaż nie zostało to dokładnie zbadane, kilka badań sugeruje, że ashwagandha może pomóc złagodzić depresję (14,18).

W jednym kontrolowanym 60-dniowym badaniu z udziałem 64 dorosłych zestresowanych osoby, które przyjmowały 600mg dziennie ekstraktu Ashwagandha o wysokim stężeniu, odnotowały 79% zmniejszenie ciężkiej depresji, podczas gdy grupa placebo odnotowała 10% wzrost (14).

Może zwiększyć poziom testosteronu i płodność u mężczyzn.

Suplementy Ashwagandha mogą mieć silny wpływ na poziom testosteronu i zdrowie reprodukcyjne (15,19,20,21).

W jednym badaniu z udziałem 75 niepłodnych mężczyzn grupa leczona ashwagandha wykazała zwiększoną liczbę i ruchliwość plemników. Co więcej, leczenie doprowadziło do znacznego wzrostu poziomu testosteronu (21).

Naukowcy poinformowali również, że grupa, która przyjęła zioło, zwiększyła poziom antyoksydantów we krwi. W innym badaniu mężczyźni, którzy otrzymali ashwagandha na stres, doświadczyli wyższych poziomów antyoksydantów i lepszej jakości nasienia. Po 3 miesiącach leczenia 14% mężczyzn spodziewa się dziecka.

Może zwiększać masę mięśniową i siłę.

Badania wykazały, że ashwagandha może poprawić skład ciała i zwiększyć siłę (4,20,22).

W badaniu mającym na celu ustalenie bezpiecznej i skutecznej dawki ashwagandhy zdrowi mężczyźni, którzy przyjmowali 750–1250 mg sproszkowanego korzenia ashwagandha dziennie, zyskali wzrost siły mięśni po 30 dniach (4).

W innym badaniu osoby przyjmujące ashwagandha miały znacznie większy przyrost siły i wielkości mięśni. Także ponad dwukrotnie zwiększył się procent redukcji tkanki tłuszczowej w porównaniu z grupą placebo (20).

Może zmniejszać stany zapalne.

Kilka badań na zwierzętach wykazało, że ashwagandha pomaga zmniejszyć stan zapalny (23,24,25).

Badania na ludziach wykazały, że ashwagandha zwiększa aktywność komórek odpornościowych, które zwalczają infekcje i pomagają zachować zdrowie (26,27). Wykazano również, że zmniejsza markery stanu zapalnego, takie jak białko C-reaktywne (CRP). Ten marker wiąże się ze zwiększonym ryzykiem chorób serca.

W jednym kontrolowanym badaniu grupa osób, która przyjmowała 250mg standaryzowanego wyciągu z ashwagandha dziennie, miała średnio 36% spadek CRP, w porównaniu z 6% spadkiem w grupie placebo (3).

Może zmniejszać poziom cholesterolu i trójglicerydów.

Oprócz działania przeciwzapalnego, ashwagandha może przyczynić się do poprawy zdrowia serca poprzez obniżenie poziomu cholesterolu i trójglicerydów. Badania na zwierzętach wykazały, że znacznie obniża poziom tych tłuszczów we krwi.

W jednym badaniu na szczurach stwierdzono, że obniżył on poziom cholesterolu całkowitego i trójglicerydów odpowiednio o 53% i prawie 45% (28).

Chociaż kontrolowane badania na ludziach wykazały mniej dramatyczne wyniki, zaobserwowano imponującą poprawę tych markerów (3, 4,5,6).

W 60-dniowym badaniu na przewlekle zestresowanych dorosłych, grupa przyjmująca najwyższą dawkę standaryzowanego wyciągu z ashwagandha doświadczyła średnio 17% spadku LDL (złego) cholesterolu i 11% spadku trójglicerydów (3).

Może poprawić funkcję mózgu, w tym pamięć.

Probówki i badania na zwierzętach sugerują, że ashwagandha może łagodzić problemy z pamięcią i funkcjami mózgu spowodowane urazem lub chorobą (29,30,31,32).

Badania wykazały, że promuje aktywność przeciwutleniającą, która chroni komórki nerwowe przed szkodliwymi wolnymi rodnikami.

W jednym badaniu szczury z padaczką leczone ashwagandha miały prawie całkowite odwrócenie upośledzenia pamięci przestrzennej. Prawdopodobnie było to spowodowane zmniejszeniem stresu oksydacyjnego (32).

Chociaż ashwagandha była tradycyjnie stosowana w celu zwiększenia pamięci w medycynie ajurwedyjskiej, w tej dziedzinie przeprowadzono jedynie niewielką liczbę badań na ludziach.

W jednym kontrolowanym badaniu zdrowi mężczyźni, którzy przyjmowali 500mg standaryzowanego wyciągu dziennie, odnotowali znaczną poprawę czasu reakcji i wydajności zadania w porównaniu z mężczyznami, którzy otrzymali placebo (33).

Kolejne 8-tygodniowe badanie z udziałem 50 osób dorosłych wykazało, że przyjmowanie 300 mg ekstraktu z korzenia ashwagandha dwa razy dziennie znacznie poprawiło ogólną pamięć, wydajność zadań i uwagę (34).

Jest bezpieczny dla większości ludzi i powszechnie dostępny.

Ashwagandha jest bezpiecznym suplementem dla większości ludzi, chociaż jej długotrwałe działanie nie jest znane. Jednak niektóre osoby nie powinny go przyjmować, w tym kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Osoby z chorobami autoimmunologicznymi powinny również unikać ashwagandha, chyba że zezwoli na to lekarz lub specjalista. Obejmuje to osoby z chorobami takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, zapalenie tarczycy Hashimoto i cukrzyca typu 1.

Ponadto osoby przyjmujące leki na chorobę tarczycy powinny zachować ostrożność podczas przyjmowania ashwagandha, ponieważ może to zwiększyć poziom hormonów tarczycy u niektórych osób. Może również obniżać poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi, więc może zaistnieć konieczność dostosowania dawek leków.

Zalecana dawka ashwagandha zależy od rodzaju suplementu. Ekstrakty są bardziej skuteczne niż surowy korzeń ashwagandha lub proszek z liści. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z instrukcjami na etykietach.

Standaryzowany ekstrakt z korzenia jest zwykle przyjmowany w kapsułkach 450–500 mg raz lub dwa razy dziennie.

WNIOSKI

Ashwagandha to starożytne zioło lecznicze o wielu korzyściach zdrowotnych. Może zmniejszyć lęk i stres, pomóc w walce z depresją, zwiększyć płodność i testosteron u mężczyzn, a nawet poprawić funkcjonowanie mózgu. Uzupełnienie Ashwagandha może być łatwym i skutecznym sposobem na poprawę zdrowia i jakości życia.

Zalecamy wybór suplementów Ashwagandha tylko sprawdzonych producentów (Now Foods, SwansonSolgar itp.) o wysokim % witanolidów.

Literatura:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19633611

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25796090

3. https://blog.priceplow.com/wp-content/uploads/2014/08/withania_review.pdf

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23125505

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3757622/

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11116534

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24046237

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26230090

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25368231

10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17003952

11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20840055

12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26650066

13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25264898

14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23439798

15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19789214

16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26068424

17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19718255

18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21407960

19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23796876

20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609282

21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19501822

22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21170205

23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26989739

24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26397759

25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25803089

26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19504465

27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19388865

28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16713218

29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24147038

30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27037574

31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23211660

32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22700086

33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24497737

34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28471731

Napisany w dniu: 2019-12-06 Suplementacja 0 2112

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie