Opinie o Nas
Dong Quai (Dzięgiel Chiński) - Działanie, Korzyści, Skutki Uboczne, Dawkowanie

Dong Quai (Dzięgiel Chiński) - Działanie, Korzyści, Skutki Uboczne, Dawkowanie

Co to jest Dong Quai (Dzięgiel Chiński)?

Angelica sinensis, znana również jako dong quai, dzięgiel chiński lub kobiecy żeń szeń, to pachnąca roślina z wiązką małych białych kwiatów. Kwiat należy do tej samej rodziny botanicznej co marchew i seler. Mieszkańcy Chin, Korei i Japonii suszą korzenie do celów leczniczych. Dong quai jest stosowany jako lek ziołowy od ponad 2000 lat.

Dzięgiel Chiński pomaga:

 • budować zdrowie krwi
 • zwiększyć lub aktywować krążenie krwi
 • leczyć niedobór krwi
 • reguluje układ odpornościowy
 • przynosi ulgę w bólu
 • rozluźnia jelita

Zielarze przepisują dong quai kobietom, które muszą „wzbogacić” swoją krew. Wzbogacanie lub odżywianie krwi oznacza poprawę jej jakości. Kobiety mogą czerpać największe korzyści z Dong Quai po urodzeniu dziecka lub w trakcie i po menstruacji z powodu problemów takich jak zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS), menopauza i skurcze. Właśnie dlatego dong quai jest również znany jako „żeński żeń-szeń”.

Dong Quai jest również nazywany:

 1. Dzięgiel Chiński
 2. Kobiecy żeń-szeń
 3. Radix Angelica Sinensis
 4. Tang-kui
 5. Dang Gui
 6. Korzeń arcydzięgla chińskiego

Istnieje niewiele dowodów naukowych na temat bezpośrednich korzyści Dong Quai. Zioło jest raczej lekarstwem terapeutycznym i nie powinno być stosowane jako leczenie pierwszego rzutu. Zapytaj swojego lekarza o wszelkie obawy lub potencjalne skutki uboczne, szczególnie jeśli bierzesz leki.

Jakie są korzyści zdrowotne suplementacji Dong Quai?

Coraz więcej badań pokazuje, że mogą istnieć naukowe powiązania między zastosowaniami dong quai a ich proponowanymi efektami. Natomiast nie ma wielu dobrze przeprowadzonych badań w zachodnim stylu, które mogłyby doprowadzić do wniosku klinicznego. Proponowane efekty mogą wynikać z kwasu trans-ferulowego dong quai i zdolności do rozpuszczania się w tłuszczach i olejach jako olejku eterycznego. Te składniki mogą mieć działanie przeciwzapalne i zmniejszać krzepliwość krwi.

Osoby dla których Dong Quai może okazać się pomocny to osoby cierpiące na:

 • choroby serca
 • wysokie ciśnienie krwi
 • stany zapalne
 • bóle głowy
 • infekcje
 • bóle nerwowe
 • problemy z wątrobą lub nerkami

W teorii medycyny chińskiej różne części korzenia mogą mieć różne skutki i efekty.

Quan dong quai (cały korzeń) - wzbogaca krew i promuje przepływ krwi

Dong quai tou (głowa korzenia) - promuje przepływ krwi i zatrzymuje krwawienie

Dong quai shen (główne ciało korzenia, bez głowy i ogonów) - wzbogaca krew bez wspomagania przepływu krwi

Dong quai wei (rozszerzone korzenie) - promują przepływ krwi i spowalniają skrzepy krwi

Dong quai xu (drobniejsze włosowate korzenie) - pobudzają przepływ krwi i łagodzą ból

Dzięgiel chiński (Dong Quai) promuje zdrowe krążenie krwi

Dostępne dane dotyczące wchłaniania i wydalania przez organizm dong quai sugerują, że dong quai może poprawić krążenie krwi i złagodzić ból. W przeprowadzonych badaniach odkryto również, że wyciągi z wody i etanolu z dong quai skutecznie zmniejszają akumulację tłuszczu. Nadmiar tkanki tłuszczowej może zwiększać ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca.

Według badań Europejskiej Agencji Leków w jednym badaniu z 2005 r. Odnotowano wzrost przepływu krwi i spadek ciśnienia krwi u psa, kota i królika po wstrzyknięciu oleju z korzenia dong quai.

Potencjalna rola w leczeniu raka

Ekstrakty Dong quai mogą zatrzymać cykl komórkowy i spowodować śmierć komórki w komórkach rakowych. Przeprowadzone badania (https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3170324/) sugerują, że dong quai może potencjalnie zabijać komórki rakowe w przypadku guzów mózgu, białaczki i raka jelita grubego. Ale inne badania zauważają, że nie ma znaczącego wpływu na komórki rakowe, szczególnie u ludzi.

Badanie z 2011 (https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0378874111008580) roku wykazało, że przyjmowanie dong quai może skutecznie zmniejszać częstość występowania anemii - niskiej liczby czerwonych krwinek - u osób z rakiem.

Niemal uniwersalne zastosowania tego zioła oznaczają, że mężczyźni i kobiety przyjmują go z wielu powodów.

Dlaczego kobiety biorą Dong Quai?

Jako „kobiecy żeń-szeń” dong quai jest popularny wśród wielu kobiet, które mają problemy z:

 • bladą i matową cera
 • suchą skórą i oczami
 • rozmytym obrazem
 • grzbietami w ich paznokciach
 • szybkim biciem serca
 • skurczami menstruacyjnymi

Kobiety, które doświadczają skurczów brzucha z powodu swojego okresu, mogą uważać dong quai aby ukoić ból i zmniejszyć skurcze. Ligustilid, składnik dong quai, wykazuje niespecyficzną aktywność przeciwskurczową, szczególnie w przypadku mięśni macicy. Dong quai może również pomóc w regulacji cyklu miesiączkowego, chociaż jest na to niewiele dowodów.

Badanie z 2004 r. (https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-report/final-assessment-report-angelica-sinensis-oliv-diels-radix-first-version_en.pdf) Wykazało, że 39 procent kobiet, które przyjmowały skoncentrowaną dawkę dong quai dwa razy dziennie, zgłosiło poprawę bólu brzucha (tak, że nie potrzebowały środków przeciwbólowych) i normalizację cyklu miesiączkowego. Większość (54 procent) uważała, że ​​ból był mniej dotkliwy, ale nadal potrzebował środków przeciwbólowych do codziennych zadań.

Skutki uboczne u kobiet

Amerykańskie Stowarzyszenie Ciążowe uważa dong quai za niebezpieczne, ponieważ stymuluje mięśnie macicy, co może prowadzić do poronienia. Zioło to ma również działanie uspokajające i wpływające na sen, dlatego nie zaleca się jego stosowania podczas karmienia piersią.

Nieużywanie go podczas ciąży i karmienia piersią jest najbezpieczniejszym sposobem, aby wiedzieć, że nie wpłynie to na twoje dziecko.

Dong quai może również działać jak estrogen w organizmie i wpływać na stany wrażliwe (hormony), które pogarszają się po ekspozycji na estrogen, np. Rak piersi.

Nie ma również naukowych dowodów na to, że Dong Quai może zwiększyć płodność. Badania pokazują, że dong quai może pogrubiać wyściółkę macicy, chociaż testowano to tylko na szczurach.

Jakie są skutki uboczne Dong Quai?

Ponieważ amerykański Urząd ds. Żywności i Leków (FDA) nie reguluje dong quai, jego skutki uboczne nie są tak dobrze znane, jak leki na receptę. Istnieją jednak pewne potwierdzone działania niepożądane i interakcje na podstawie jego 2000-letniej historii jako suplementu. Obejmują one:

 1. trudności w oddychaniu
 2. spadek ciśnienia krwi
 3. senność
 4. gorączka
 5. bóle głowy
 6. zwiększone ryzyko krwawienia
 7. niski poziom cukru we krwi
 8. niestrawność
 9. problemy ze snem
 10. utrata wzroku

Osoby uczulone na rośliny z rodziny marchwi, w tym anyż, kminek, seler, koperek i pietruszkę, nie powinny brać dong quai. Dong quai należy do tej samej rodziny co te rośliny i może powodować reakcję.

Inne leki, z którymi dong quai może potencjalnie reagować, obejmują:

 • tabletki antykoncepcyjne
 • disulfiram lub Antabuse
 • hormonalna terapia zastępcza
 • ibuprofen lub Motrin
 • lorazepam lub Ativan
 • naproksen lub Naprosyn i Aleve
 • miejscowa tretynoina
 • Leki rozrzedzające krew, takie jak warfaryna, a zwłaszcza Coumadin, mogą być niebezpieczne w przypadku dong quai.

Ta lista nie jest wyczerpująca. Zawsze porozmawiaj z lekarzem przed rozpoczęciem przyjmowania i dokładnie przeczytaj zalecenia producenta dotyczące tego, ile wziąć.

Dong Quai - występowanie

Większość chińskich ziół znajdziesz w:

- w formie luźnej lub surowej, w tym korzenie, gałązki, liście i jagody

- formy granulowane, które można mieszać z wrzącą wodą

- forma pigułki, do zmieszania z innymi ziołami lub sprzedawana wyłącznie jako dong quai

- forma iniekcji, zazwyczaj w Chinach i Japonii

- postać suszona, gotowana i odcedzana jako herbata lub zupa

Dong quai rzadko jest przyjmowany sam. Idea tradycyjnej chińskiej medycyny ziołowej polega na tym, że zioła współpracują ze sobą, ponieważ jedno zioło może przeciwdziałać skutkom ubocznym drugiego. W związku z tym zielarze zazwyczaj przepisują kombinację ziół, aby zaspokoić wyjątkowe i zindywidualizowane potrzeby zdrowotne.

Kupuj z wiarygodnego źródła. FDA nie monitoruje jakości, a niektóre zioła mogą być nieczyste lub zanieczyszczone.

Polecanym przez nas produktem jest Swanson Dong Quai (Dzięgiel Chiński), którego jakość odpowiada najwyższym standardom.

Ziołem powszechnie używanym z dong quai jest czarny kohosh. Zioło to jest również stosowane w celu zmniejszenia objawów związanych z miesiączką i menopauzą. 

W naszym sklepie internetowym znajdziesz specjalnie przygotowaną kategorię - Witaminy dla kobiet. Gdzie znajdziesz więcej suplementów i informacji dedykowanych kobietom, a nasi specjaliści posłużą doradztwem w każdym momencie.

PODSUMOWANIE

Dong quai to suplement, który zaproponował korzyści dla zdrowia krwi i może mieć wpływ na spowolnienie wzrostu raka. Chociaż jest stosowany w medycynie chińskiej od ponad 2000 lat, nie ma wielu badań naukowych, które wykazałyby, że dong quai może znacznie poprawić twoje zdrowie krwi. Porozmawiaj ze swoim lekarzem przed przyjęciem dong quai, szczególnie jeśli bierzesz inne leki. Przerwij dong quai i udaj się do lekarza, jeśli wystąpi jakikolwiek rodzaj łatwego krwawienia, takiego jak krwawienie z dziąseł lub krew w moczu lub kale. Unikaj używania dong quai, jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub próbujesz zajść w ciążę.

Napisany w dniu: 2019-10-07 Suplementacja 0 3843

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie