Opinie o Nas
Koronawirus - Objawy, Leczenie, Zapobieganie Zarażeniu

Koronawirus - Objawy, Leczenie, Zapobieganie Zarażeniu

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o koronawirusie (COVID-19).

Na początku 2020r. nowy rodzaj wirusa zaczął generować nagłówki w gazetach i portalach internetowych na całym świecie ze względu na niespotykaną szybkość jego rozprzestrzeniania się.

Chińskie władze wykryły nową epidemię koronawirusa, obecnie o nazwie COVID-19 i chociaż jest to ta sama rodzina co wirus SARS, COVID-19 jest nowa chorobą. Liczba ofiar śmiertelnych wirusa wynosi obecnie ponad 3000 na całym świecie.

Od swoich początków na rynku żywności w Wuhan w Chinach w grudniu 2019r. Po kraje tak odległe, jak Stany Zjednoczone i Filipiny, wirus (oficjalnie nazwany COVID-19) zainfekował dziesiątki tysięcy, a teraz rośnie liczba ofiar śmiertelnych. Również w Polsce pojawiają się pierwsze przypadki zarażenia koronawirusem.

Jednak pomimo globalnej paniki w informacjach o wirusie COVID-19, jest małe prawdopodobieństwo aby osoba, która nie miała kontaktu z osoba zarażoną lub nie podróżowała do Chin mogła się nim zarazić.  Aktualnie rozprzestrzenianie sie wirusa można obserwować na stronie https://systems.jhu.edu/research/public-health/ncov/ i bezpośrednio w aplikacji https://www.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6. Jeśli więc nie miało się styczności z miejscami w których panuje ognisko, prawdopodobieństwo zarażenia się wirusem jest równe 0%.

W tym artykule rozwiążemy kilka mitów. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozprzestrzenia się koronawirus oraz jak zapobiegać rozprzestrzenianiu się go na inne osoby, a także porównamy koronawirusa z grypą oraz powiemy jakie są objawy.

Śmiertelna choroba zyskuje nową nazwę

WHO ogłosiła 11 lutego, że nowa choroba koronawirusa pochodząca z Chin będzie się nazywać COVID-19.

Wcześniej nosił nazwę 2019nCoV, chociaż wiele mediów nazywało go po prostu koronawirusem, mimo że odnosi się to do większej rodziny wirusów.

Koronawirus nazwa

Jakie są objawy Koronawirusa?

Lekarze codziennie uczą się nowych rzeczy na temat tego wirusa. Jak dotąd wiemy, że COVID-19 może początkowo nie powodować żadnych objawów.

Możesz przenosić wirusa od 2 dni do nawet 2 tygodni, zanim zauważysz jakiekolwiek objawy (1).

Niektóre objawy, które zostały konkretnie powiązane z koronawirusem, to:

 • duszność i płytki oddech
 • kaszel, który z czasem staje się bardziej nasilony
 • gorączka, która stopniowo wzrasta

Jednak pełna lista objawów jest wciąż badana.

Kiedy szukać pomocy?

Jeśli wystąpi którykolwiek z powyższych objawów i podróżowałeś do Chin, Włoch lub innych krajów gdzie występuje podwyższone zagrożenie koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni lub byłeś w bliskim kontakcie z osobą z potwierdzonym COVID-19 w ciągu ostatnich 14 dni, natychmiast skontaktuj się z lekarzem bądź wskazaną w danym kraju jednostką odpowiedzialną za walkę z chorobami zakaźnymi.

Osoby w Polsce muszą bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Koronawirus COVID-19 a grypa.

Koronawirus 2019 jest znacznie bardziej zabójczy niż grypa sezonowa.

Według danych WHO w sezonie epidemicznym 2018-2019 w Polsce i Europie śmiertelność grypy sezonowej wynosi 0,1-0,5% (tzn. umiera 1 do 5 na 1000 osób, które zachorowały), przy czym 90% zgonów występuje u osób po 60 roku życia. W porównaniu do około 3,4% śmiertelności spowodowanej koronawirusem.

Koronawirus śmiertelność

Oto typowe objawy zakażenia grypą (zostały podane najważniejsze):

 • kaszel
 • katar lub zatkany nos
 • kichanie
 • ból gardła
 • gorączka
 • ból głowy
 • zmęczenie
 • dreszcze
 • bóle mięśni

Co jest źródłem koronawirusa?

Koronawirusy są odzwierzęce. Oznacza to, że najpierw rozwijają się u zwierząt, a następnie u ludzi. Jednak u zwierząt ten wirus jest nieszkodliwy, inaczej w przypadku ludzi.

Aby wirus przenosił się ze zwierzęcia na człowieka, osoba musi mieć bliski kontakt ze zwierzęciem przenoszącym infekcję.

Gdy wirus rozwinie się u ludzi, koronawirusy mogą być przenoszone między ludźmi poprzez drogę kropelkową. To techniczna nazwa rzeczy, które poruszają się w powietrzu podczas kaszlu lub kichania. Materiał wirusowy wisi w tych kropelkach i może być wdychany do dróg oddechowych (tchawicy i płuc), gdzie wirus może następnie doprowadzić do infekcji.

Koronawirus 2019 nie został ostatecznie powiązany z konkretnym zwierzęciem.

Naukowcy uważają, że wirus mógł zostać przeniesiony z nietoperzy na inne zwierzę - węże lub pangoliny - a następnie przeniesiony na ludzi. Ta transmisja prawdopodobnie miała miejsce na rynku otwartej żywności w Wuhan w Chinach.

Kto jest najbardziej narażony na zakażenie wirusem (COVID-19).

Ryzyko rozwoju tego wirusa jest wysokie, jeśli zetkniesz się z osobą (nosicielem), zwłaszcza jeśli byłeś narażony na ślinę nosiciela lub byłeś blisko, gdy kaszlał lub kichał.

Mycie rąk i dezynfekcja powierzchni może pomóc zmniejszyć ryzyko zarażenia się tym lub innymi wirusami.

Starsi mężczyźni wydają się szczególnie podatni na wirusa. Raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wykazał, że mediana wieku osób z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa wynosiła około 45lat, a ponad dwie trzecie tych osób to mężczyźni (4).

Jak diagnozuje się koronawirusy?

Koronawirusa 2019 można zdiagnozować podobnie jak inne infekcje wirusowe: przy użyciu próbki krwi, śliny lub tkanki. W Stanach Zjednoczonych tylko CDCT ma obecnie zdolność diagnozowania infekcji COVID-19.

Natychmiast porozmawiaj ze swoim lekarzem, jeśli uważasz, że możesz być zakażony koronawirusem, szczególnie jeśli podróżowałeś do Chin lub innych krajów gdzie koronowirus wystepuje w ciągu ostatnich 14 dni. Twój lekarz porozmawia z lokalnymi urzędnikami zdrowia publicznego, aby uzyskać wskazówki dotyczące tego, czy konieczne jest testowanie w kierunku wirusa.

Technik laboratoryjny pobierze próbkę krwi za pomocą igły lub użyje bawełnianego wacika, aby pobrać niewielką próbkę śliny lub wydzieliny oddechowej z nosa lub tylnej części gardła.

Próbka jest następnie wysyłana do ośrodka testującego w celu potwierdzenia obecności materiału wirusowego lub przeciwciał, które reagują na wirusa.

Również tomografia komputerowa skanuje diagnostykę prędkości COVID-19 Naukowcy z Mount Sinai potwierdzili, że mogą używać skanów tomografii komputerowej (TK) w celu przyspieszenia diagnozy osób z objawami nowej infekcji koronawirusem. Nowojorscy naukowcy opublikowali swoje odkrycia w radiologii po przeanalizowaniu skanów 94 pacjentów w Chinach przyjętych do szpitala na leczenie.

Jak leczyć Koronawirusa?

Obecnie nie ma specjalnie zatwierdzonego leczenia koronawirusa 2019 i nie ma lekarstwa na infekcję, chociaż obecnie badane są metody leczenia i szczepionki. Zamiast tego leczenie skupia się na zarządzaniu objawami, gdy wirus zaczyna działać.

Wczesne badania wykazują pewne dowody na to, że niektóre leki, w tym leki przeciw HIV, mogą pomóc w walce z wirusem.

Zasięgnij natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli uważasz, że masz COVID-19. Lekarz zaleci leczenie wszelkich pojawiających się objawów lub powikłań.

Inne koronawirusy, takie jak SARS i MERS, mają opracowane już szczepionki i leczenie. Niektóre metody leczenia tych podobnych wirusów obejmują:

 • leki przeciwwirusowe lub retrowirusowe
 • wspomaganie oddychania jak wentylacja mechaniczna
 • sterydy w celu zmniejszenia obrzęku płuc
 • transfuzje osocza krwi

Jakie są możliwe komplikacje związane z COVID-19?

Najpoważniejszym powikłaniem COVID-19 jest rodzaj zapalenia płuc, które nazywa się nowatorskim zapaleniem płuc zakażonym koronawirusem w 2019 r. (NCIP).

Wyniki badania z 2020r. - 138 osób przyjętych do szpitali w Wuhan w Chinach z NCIP wykazało, że 26% przyjętych miało ciężkie przypadki i wymagało leczenia na oddziale intensywnej terapii (OIOM) (5).

Około 4,3% osób przyjętych na OIOM zmarło z powodu tego rodzaju zapalenia płuc.

Jak dotąd NCIP jest jedyną komplikacją związaną konkretnie z koronawirusem 2019. Ale naukowcy zauważyli następujące komplikacje u osób, w których rozwinął się koronowirus:

 • zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS)
 • nieregularne bicie serca (arytmia)
 • wstrząs sercowo-naczyniowy
 • silny ból mięśni (bóle mięśni)
 • zmęczenie
 • uszkodzenie serca lub zawał serca

Jak zapobiegać koronawirusom, jak się chronić?

Najlepszym sposobem zapobiegania rozprzestrzenianiu się tego wirusa jest unikanie lub ograniczanie kontaktu z ludźmi, którzy wykazują objawy wirusa i podróżowali do Chin lub innych krajów gdzie jest potwierdzenie zakażeniem koronowirusa w ciągu ostatnich 14 dni.

Następną najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest przestrzeganie zasad higieny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów.

 1. Często myj ręce przez co najmniej 30 sekund ciepłą wodą z mydłem.
 2. Nie dotykaj twarzy, oczu, nosa ani ust, gdy masz brudne ręce.
 3. Nie wychodź, jeśli źle się czujesz lub masz objawy przeziębienia lub grypy.
 4. Za każdym razem, gdy kichasz lub kaszlesz, zakryj usta łokciem. Wyrzucaj wszystkie tkanki, których używasz do wydmuchania nosa lub kichania od razu.
 5. Utrzymuj wszystkie dotykane przedmioty w czystości. Używaj środków dezynfekujących do przedmiotów takich jak telefony, komputery, przybory kuchenne, naczynia i klamki do drzwi.
 6. Szczególnie dbać powinny o siebie osoby po 60. roku życia i cierpiące na inne schorzenia takie jak cukrzyca, czy niewydolność sercowo-naczyniowa. W związku z niższą odpornością, są one bowiem bardziej narażone na zakażenie koronawirusem.

Koronawirus higiena

W pierwszej dużej analizie ponad 44000 przypadków z Chin śmiertelność była dziesięciokrotnie wyższa u osób starszych niż w średnim wieku. Wskaźniki zgonów były najniższe dla osób poniżej 30. roku życia – w 4500 przypadkach odnotowano osiem zgonów.

Zgony były co najmniej pięciokrotnie częstsze wśród osób chorych na cukrzycę, nadciśnienie lub problemy z sercem lub oddychaniem. Liczba zgonów również była nieco wyższa wśród mężczyzn niż kobiet. Wszystkie te czynniki korelują ze sobą i nie istnieje jeszcze pełen obraz ryzyka dla każdej osoby.

Wyniki te dają jednak pewien obraz, mianowicie dużą rolę w śmiertelności odgrywa układ immunologiczny, który u osób w młodszym wieku funkcjonuje zdecydowanie sprawniej niż w grupie ryzyka. Dlatego odpowiednia profilaktyka układu odpornościowego może przyczynić się do ewentualnych zarażeń i zgonów spowodowanych COVID-19.

Zadbaj o swój układ immunologiczny z polecanymi suplementami diety marki Solgar i Swanson!

Światowa Organizacja Zdrowia przypomina, by wiedzę o koronawirusie czerpać ze sprawdzonych źródeł, takich jak właśnie WHO, krajowe agencje i inspektoraty zajmujące się ochroną zdrowia czy personel medyczny.

Inne rodzaje koronawirusów.

Koronawirus bierze swoją nazwę od wyglądu pod mikroskopem.

Słowo „korona” oznacza „koronę”, a przy dokładnym zbadaniu okrągły wirus ma „koronę” białek zwanych peplomerami wystającymi z jego centrum we wszystkich kierunkach. Białka te pomagają wirusowi zidentyfikować, czy może zainfekować swojego gospodarza.

Koronawirus wygląd

Stan znany jako ciężki ostry zespół oddechowy (SARS) był również związany z wysoce zakaźnym koronawirusem na początku 2000 roku. Od tego czasu wirus SARS został powstrzymany i okazał się skuteczny do wyleczenia.

COVID-19 a SARS

Nie jest to pierwszy przypadek, gdy koronowirusy atakują - śmiertelny wybuch SARS w 2003 r. został również spowodowany przez koronawirusa.

Podobnie jak w przypadku wirusa 2019 (COVID-19), wirus SARS został po raz pierwszy znaleziony u zwierząt, zanim rozprzestrzenił się na ludzi.

Po przeniesieniu na ludzi wirus SARS zaczął szybko rozprzestrzeniać się wśród ludzi.

Wirus (COVID-19) nie posiada jeszcze skutecznego leczenia jakim jest szczepionka, jednak wirus SARS, również spowodowany przez koronawirusy taką szczepionkę posiada.

Jakie są dalsze perspektywy?

Przede wszystkim nie panikuj. Nie musisz nosić maski ani poddawać się kwarantannie, chyba że zdiagnozowano u Ciebie koronawirusa.

Przestrzeganie prostych wskazówek dotyczących higieny może zapobiec rozwojowi tego i innych wirusów.

Koronawirus 2019 prawdopodobnie wydaje się przerażający, gdy czytasz wiadomości o nowych zgonach, kwarantannach i zakazach podróży do i z Chin.

Ale w kontekście koronawirus jest znacznie mniej dotkliwy i rozpowszechniony niż bardziej powszechne i groźniejsze choroby zakaźne, takie jak grypa.

Zachowaj spokój i postępuj zgodnie z instrukcjami lekarza, jeśli zdiagnozowano u Ciebie zakażenie koronawirusem, abyś mógł wyzdrowieć i zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.

PRZYPOMINAMY, ŻE OFICJALNE MOŻNA ŚLEDZIĆ ROZPRZESTRZENIANIE SIĘ KORONOWIRUSA NA STRONIE  https://systems.jhu.edu/research/public-health/ncov/.

ŹRÓDŁA:

1. https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/about/symptoms.html

2. https://www.cdc.gov/flu/about/burden/preliminary-in-season-estimates.htm

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/31994742

4. https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/situation-reports/20200127-sitrep-7-2019--ncov.pdf

5. https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2761044

Napisany w dniu: 2020-03-05 0 22069

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie