Opinie o Nas
Kwas Hialuronowy - 7 zaskakujących zalet i właściwości

Kwas Hialuronowy - 7 zaskakujących zalet i właściwości

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronian, jest przezroczystą, lepką substancją, która jest naturalnie wytwarzana przez Twoje ciało. Największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i oczach.

Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania nawilżenia i dobrego stanu tkanek.

Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań. Wiele osób przyjmuje go jako suplement, ale jest również stosowany w miejscowych serum, kroplach do oczu i zastrzykach.

Oto 7 naukowo popartych korzyści z przyjmowania kwasu hialuronowego.

1. Promuje zdrowszą, bardziej elastyczną skórę.

Suplementy zawierające kwas hialuronowy wspomagają funkcję naszej skóry. Pomagają zwiększyć jej elastyczność oraz poprawić jej wygląd.

Mniej więcej połowa kwasu hialuronowego w Twoim ciele jest obecna w skórze, gdzie łączy się z wodą, aby pomóc zatrzymać wilgoć (1).

Jednak naturalny proces starzenia się i narażenie na takie rzeczy, jak promieniowanie ultrafioletowe ze słońca, dym tytoniowy i zanieczyszczenia mogą zmniejszyć ilość kwasu hialuronowego w skórze (2, 3).

Przyjmowanie suplementów zawierających odpowiednie ilości kwasu hialuronowego może zapobiec temu spadkowi, dając ciału i skórze dodatkowe jego ilości (4, 5).

Wykazano, że dawki 120-240 mg dziennie przez co najmniej jeden miesiąc znacznie zwiększają nawilżenie skóry i zmniejszają suchość skóry u dorosłych (3).

Nawilżona skóra zmniejsza również widoczność zmarszczek, co spowoduje, że stanie się znacznie gładsza (6, 7).

Zastosowanie bezpośrednio na powierzchnię skóry serum lub kremu z kwasem hialuronowym może zredukować zmarszczki, zaczerwienienia i zapalenia skóry (8, 9, 10).

Niektórzy dermatolodzy wstrzykują nawet wypełniacze z kwasem hialuronowym, aby skóra wyglądała jędrnie i młodzieńczo (11, 12).

2. Może przyspieszyć gojenie się ran.

Kwas hialuronowy odgrywa również kluczową rolę w gojeniu się ran.

Jest naturalnie obecny w skórze, ale jego stężenie wzrasta, gdy dochodzi do uszkodzenia wymagającego naprawy.

Kwas hialuronowy pomaga ranom szybciej się goić, regulując poziomy stanu zapalnego i sygnalizując ciału, aby budowało więcej naczyń krwionośnych w uszkodzonym obszarze (13, 14).

Wykazano, że nakładanie go na rany skóry zmniejsza rozmiar ran oraz zmniejsza ból szybciej od osób, które tego nie robiły (15, 16, 17, 18)

Kwas hialuronowy ma również właściwości antybakteryjne, więc może pomóc zmniejszyć ryzyko infekcji, gdy jest stosowany bezpośrednio na otwarte rany (19, 20).

Co więcej, jest skuteczny w zwalczaniu chorób dziąseł, przyspieszaniu gojenia po operacji zęba i eliminowaniu owrzodzeń przy stosowaniu miejscowym w jamie ustnej (21).

Suplementy doustne zwiększają poziom kwasu hialuronowego w skórze, uzasadnione jest że mogą one przynieść bardzo podobne korzyści co stosowanie kremów oraz innych serum.

3. Łagodzi bóle stawów, utrzymując kości w dobrym stanie.

Kwas hialuronowy znajduje się również w stawach, gdzie dobrze nasmarowuje przestrzeń między kościami (22).

Gdy stawy są nasmarowane, kości są mniej narażone na szlifowanie i powodowanie niewygodnego bólu.

Suplementy kwasu hialuronowego są bardzo pomocne dla osób cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów, rodzaj zwyrodnieniowej choroby stawów spowodowanej zużyciem stawów z upływem czasu.

Przyjmowanie 80-200 mg dziennie przez co najmniej dwa miesiące znacznie zmniejsza ból kolana u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, szczególnie u osób w wieku od 40 do 70 lat (23, 24, 25, 26).

Kwas hialuronowy można również wstrzykiwać bezpośrednio do stawów w celu złagodzenia bólu. Jednak analiza ponad 12 000 osób dorosłych wykazała jedynie niewielkie zmniejszenie bólu i większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych (27).

Niektóre badania pokazują, że łączenie doustnych suplementów kwasu hialuronowego z zastrzykami może pomóc zwiększyć korzyści łagodzące ból i wydłużyć czas między kolejnymi zastrzykami (28).

4. Pomaga w łagodzeniu refluksu.

Nowe badania pokazują, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc zmniejszyć objawy refluksu.

Kiedy dochodzi do refluksu kwasowego, zawartość żołądka jest zwracana do gardła, powodując ból i uszkodzenie błony śluzowej przełyku.

Kwas hialuronowy może pomóc złagodzić uszkodzoną wyściółkę przełyku i przyspieszyć proces gojenia.

W jednym badaniu z probówki stwierdzono, że zastosowanie mieszaniny kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny do uszkodzonej przez kwas tkanki gardła pomogło jej goić się znacznie szybciej niż wtedy, gdy nie zastosowano żadnego leczenia (29).

Badania na ludziach również wykazały korzyści.

Jedno z badań wykazało, że przyjmowanie suplementu kwasu hialuronowego i siarczanu chondroityny wraz z lekiem zmniejszającym kwas zmniejszało objawy refluksu o 60% więcej niż przyjmowanie samego leku zmniejszającego kwas (30).

Drugie badanie wykazało, że ten sam rodzaj suplementu był pięciokrotnie bardziej skuteczny w zmniejszaniu objawów refluksu kwasu niż placebo (31).

Badania w tej dziedzinie są wciąż stosunkowo nowe i potrzeba więcej badań, aby powtórzyć te wyniki. Niemniej jednak wyniki te są obiecujące.

5. Łagodzi suchość oka i jego dyskomfort.

Około 1 na 7 starszych osób cierpi na objawy suchego oka z powodu zmniejszonej produkcji łez lub zbyt szybkiego wyparowywania łez (32).

Ponieważ kwas hialuronowy doskonale zatrzymuje wilgoć, często stosuje się go w leczeniu suchego oka.

Wykazano, że krople do oczu zawierające 0,2-0,4% kwasu hialuronowego zmniejszają objawy suchego oka i poprawiają zdrowie oczu (33, 34, 35).

Soczewki kontaktowe zawierające kwas hialuronowy o powolnym uwalnianiu są również opracowywane jako możliwe leczenie suchego oka (36, 37).

Ponadto, krople do oczu z kwasem hialuronowym są często stosowane podczas operacji oka w celu zmniejszenia stanu zapalnego i przyspieszenia gojenia się ran (38, 39).

Do chwili obecnej żadne badania nie analizowały wpływu suplementów kwasu hialuronowego na suche oko, ale może to być obszar badań w przyszłości.

6. Pomaga zachować wytrzymałość kości.

Nowe badania rozpoczęły badanie wpływu suplementów kwasu hialuronowego na zdrowie kości.

Dwa badania wykazały, że suplementy kwasu hialuronowego mogą pomóc spowolnić tempo utraty kości u szczurów z osteopenią, początkowy etap utraty kości poprzedzający osteoporozę (40, 41).

Badania w probówkach wykazały również, że wysokie dawki kwasu hialuronowego mogą zwiększać aktywność osteoblastów, komórek odpowiedzialnych za budowę nowej tkanki kostnej (42, 43).

Chociaż jego wpływ na zdrowie kości ludzkich nie został jeszcze zbadany, wczesne badania na zwierzętach i próbówkach są obiecujące więc to tylko kwestia czasu.

7. Pomaga zmniejszyć bóle pęcherza.

Około 3-6% kobiet cierpi na schorzenie zwane śródmiąższowym zapaleniem pęcherza moczowego lub zespołem bolesnego pęcherza (44 ).

Zaburzenie to powoduje ból i tkliwość brzucha, a także silną i częstą potrzebę oddawania moczu (45).

Chociaż przyczyny śródmiąższowego zapalenia pęcherza moczowego nie są znane, stwierdzono, że kwas hialuronowy pomaga złagodzić ból i częstotliwość oddawania moczu związanych z tym stanem, gdy jest wprowadzany bezpośrednio do pęcherza moczowego przez cewnik (46, 47, 48).

Nie jest jasne, dlaczego kwas hialuronowy pomaga złagodzić te objawy, ale badacze wysuwają hipotezę, że pomaga naprawić uszkodzenie tkanki pęcherza moczowego, czyniąc ją mniej wrażliwą na ból (49, 50).

Badania nie wykazały jeszcze, czy doustne suplementy kwasu hialuronowego mogą zwiększać jego ilość w pęcherzu na tyle, aby wywoływać takie same efekty.

Możliwe działania niepożądane.

Kwas hialuronowy jest ogólnie bardzo bezpieczny w użyciu, z kilkoma zgłoszonymi skutkami ubocznymi.

Ponieważ organizm naturalnie go wytwarza, reakcje alergiczne są bardzo rzadkie.

W jednym badaniu z udziałem 60 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów, które przyjmowały 200 mg dziennie przez rok, nie stwierdzono żadnych negatywnych skutków ubocznych.

Jednak jego wpływ w czasie ciąży lub karmienia piersią nie został dokładnie zbadany, dlatego te grupy powinny zachować ostrożność i unikać uzupełniania go.

Istnieją również dowody na to, że komórki rakowe są wrażliwe na kwas hialuronowy, a przyjmowanie suplementów może przyspieszyć ich wzrost. Z tego powodu na ogół zaleca się, aby osoby z rakiem lub chorobą nowotworową w przeszłości unikały suplementacji.

PODSUMOWANIE

Suplementy kwasu hialuronowego mogą być bezpiecznie przyjmowane przez większość ludzi i zapewniają wiele korzyści zdrowotnych.

Kwas hialuronowy jest dobrze znany ze swoich zalet dla skóry, szczególnie łagodząc suchą skórę, zmniejszając widoczność drobnych linii i zmarszczek oraz przyspieszając gojenie się ran.

Może także pomóc złagodzić ból stawów u osób z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Ogólnie rzecz biorąc, kwas hialuronowy jest korzystnym suplementem w różnych schorzeniach, szczególnie związanych ze zdrowiem skóry i stawów.

LITERATURA:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583886/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19808648

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25014997

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18959406

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18391466

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22956862

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28761365

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3970829/

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22052267

10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21896129

11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10642054

12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18384619

13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26978861

14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25039417

15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22399081

16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25115285

17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22405094

18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24848975

19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10328647

20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5423572/

21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27280412

22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17091377

23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23226979/

24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18208600

25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4729158/

26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25415767

27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22868835

28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5814393/

29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3387832/

30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5347926/

31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24379055

32. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3306104/

33. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11584850

34. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26783978

35. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19034126

36. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19156504

37. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26176811

38. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1772195/

39. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17502996

40. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15573687

41. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23256527

42. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12926041

43. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14555276

44. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25623737

45. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25155120

46. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16032779

47. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24636240

48. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27627755

49. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17462486

50. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17784979

Napisany w dniu: 2020-06-22 Suplementacja 0 6685

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie