Opinie o Nas
Mangan - 10 Właściwości zdrowotnych Manganu

Mangan - 10 Właściwości zdrowotnych Manganu

Mangan jest minerałem śladowym, którego organizm potrzebuje w niewielkich ilościach.

Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu, układu nerwowego i wielu układów enzymatycznych organizmu.

Podczas gdy nasze ciało produkuje do około 20mg manganu w naszych nerkach, wątrobie, trzustce i kościach, musimy go również uzupełniać z naszej codziennej diety.

Mangan jest uważany za niezbędny składnik odżywczy i można go znaleźć zwłaszcza w nasionach i pełnych ziarnach, a także w mniejszych ilościach w roślinach strączkowych, fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych i herbacie.

Oto 10 zalet manganu popartych licznymi badaniami.

1. Może poprawić zdrowie kości w połączeniu z innymi składnikami odżywczymi.

Mangan jest niezbędny dla zdrowia kości, w tym dla ich rozwoju i utrzymania prawidłowego funkcjonowania.

W połączeniu z wapniem, cynkiem i miedzią, mangan wspiera gęstość mineralną kości. Jest to szczególnie ważne u osób starszych.

Badania wykazały, że około 50% kobiet w wieku pomenopauzalnym i 25% mężczyzn w wieku 50 lat lub starszych będzie cierpieć z powodu złamania kości związanego z osteoporozą (1).

Badania sugerują, że przyjmowanie manganu z wapniem, cynkiem i miedzią może pomóc w zmniejszeniu demineralizacji kości kręgosłupa u starszych kobiet (2).

Ponadto, roczne badanie u kobiet ze słabymi kośćmi wykazało, że przyjmowanie suplementów z tymi składnikami odżywczymi, a także witaminą D, magnezem i borem może poprawić masę kostną (3).

2. Silne właściwości przeciwutleniające manganu mogą zmniejszać ryzyko choroby.

Mangan jest częścią przeciwutleniającego enzymu dysmutazy ponadtlenkowej (SOD), który jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy w Twoim ciele (4).

Przeciwutleniacze pomagają chronić przed wolnymi rodnikami, które są cząsteczkami, które mogą powodować uszkodzenie komórek w twoim ciele. Uważa się, że wolne rodniki przyczyniają się do starzenia się, chorób serca i niektórych nowotworów (5).

SOD szczególnie pomaga zwalczać negatywne działanie wolnych rodników, przekształcając nadtlenek - jeden z najniebezpieczniejszych wolnych rodników - w mniejsze cząsteczki, które nie uszkadzają komórek (6).

W jednym badaniu z udziałem 42 mężczyzn naukowcy doszli do wniosku, że niski poziom SOD i niski całkowity poziom przeciwutleniaczy może odgrywać większą rolę w chorobach serca niż całkowity poziom cholesterolu lub trójglicerydów (7).

Inne badanie wykazało, że SOD był mniej aktywny u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, w porównaniu do osób bez tego stanu (8).

Dlatego naukowcy zasugerowali, że spożycie składników odżywczych przeciwutleniających może zmniejszyć wytwarzanie wolnych rodników i poprawić status przeciwutleniaczy u osób z chorobą (9).

Ponieważ mangan odgrywa rolę w aktywności SOD, spożywanie tego minerału może pomóc zmniejszyć ryzyko choroby (10,11).

3. Pomaga zmniejszyć stan zapalny, szczególnie w połączeniu z glukozaminą i chondroityną.

Ze względu na swoją rolę jako silnej przeciwutleniającej dysmutazy ponadtlenkowej (SOD) mangan może zmniejszać stan zapalny.

Badania sugerują, że SOD jest potencjalnie przydatny jako środek terapeutyczny w zaburzeniach zapalnych (12).

Dowody potwierdzają, że połączenie manganu z glukozaminą i chondroityną może zmniejszyć ból związany z zapaleniem kości i stawów.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest uważana za chorobę, która prowadzi do utraty chrząstki i bólu stawów. Zapalenie błony maziowej, które jest zapaleniem błony wewnątrz stawów, jest kluczowym czynnikiem powodującym zapalenie kości i stawów (13).

W jednym badaniu z udziałem 93 osób z chorobą zwyrodnieniową stawów 52% badanych zgłosiło poprawę objawów po 4 i 6 miesiącach przyjmowania suplementu manganu, glukozaminy i chondroityny (13).

W innym 16-tygodniowym badaniu z udziałem mężczyzn z przewlekłym bólem i chorobą zwyrodnieniową stawów stwierdzono, że przyjmowanie suplementu pomogło zmniejszyć stan zapalny, szczególnie w kolanach (15).

4. Rola w regulacji poziomu cukru we krwi.

Wydaje się, że mangan odgrywa rolę w regulacji poziomu cukru we krwi.

U niektórych gatunków zwierząt niedobór manganu może prowadzić do nietolerancji glukozy podobnej do cukrzycy. Jednak wyniki badań na ludziach są mieszane.

Wiele badań wykazało, że osoby z cukrzycą mają niższe poziomy manganu we krwi (16, 17).

Naukowcy wciąż próbują ustalić, czy niski poziom manganu przyczynia się do rozwoju cukrzycy, czy też stan cukrzycy powoduje spadek poziomu manganu.

Dodatkowo mangan jest silnie skoncentrowany w trzustce. Bierze udział w produkcji insuliny, która usuwa cukier z krwi. Zatem mangan może przyczyniać się do prawidłowego wydzielania insuliny i pomagać ustabilizować poziom cukru we krwi (18, 19).

Inne badania wykazały, że osoby z cukrzycą mają niższy poziom enzymu przeciwutleniającego dysmutazy ponadtlenkowej manganu (MnSOD), co dodatkowo łączy niski poziom manganu we krwi z problemami z poziomem cukru we krwi (20).

5. Może zmniejszyć częstotliwość napadów padaczkowych.

Udar jest główną przyczyną padaczki u osób powyżej 35. roku życia. Nie powodują one przepływu krwi do mózgu (21).

Mangan jest dobrze znanym środkiem rozszerzającym naczynia krwionośne, który pomaga powiększać żyły, aby skutecznie przenosić krew do tkanek, takich jak mózg. Odpowiednie poziomy manganu w organizmie mogą pomóc zwiększyć przepływ krwi i zmniejszyć ryzyko wystąpienia niektórych chorób, takich jak udar.

Ponadto część zawartości manganu w organizmie znajduje się w mózgu. Kilka badań sugeruje, że poziomy manganu mogą być niższe u osób z zaburzeniami napadowymi (22).

Nie jest jednak jasne, czy drgawki zmniejszają poziom manganu w twoim ciele, czy też niski poziom powoduje, że ludzie są podatni na drgawki (23).

6. Odgrywa rolę w metabolizmie składników odżywczych.

Mangan pomaga aktywować wiele enzymów w metabolizmie i odgrywa rolę w różnych procesach chemicznych zachodzących w organizmie.

Pomaga w trawieniu i wykorzystaniu białek i aminokwasów, a także w metabolizmie cholesterolu i węglowodanów (24).

Mangan pomaga organizmowi wykorzystać szereg witamin, takich jak cholina, tiamina oraz witaminy C i E, i zapewnia prawidłowe funkcjonowanie wątroby.

Ponadto działa jako kofaktor lub pomocnik w rozwoju, reprodukcji, produkcji energii, odpowiedzi immunologicznej i regulacji aktywności mózgu (24).

7. Może zmniejszyć objawy PMS w połączeniu z wapniem.

Wiele kobiet cierpi z powodu różnych objawów w pewnym momencie cyklu miesiączkowego. Mogą to być : lęki, skurcze, ból, wahania nastroju, a nawet depresja.

Wczesne badania pokazują, że przyjmowanie manganu i wapnia w połączeniu może pomóc złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Jedno małe badanie na 10 kobietach wykazało, że osoby z niskim poziomem manganu we krwi doświadczyły więcej bólu i objawów związanych z nastrojem podczas okresu przedmiesiączkowego bez dużej ilości wapnia (25).

8. Może chronić Twój mózg przed wolnymi rodnikami i poprawić funkcjonowanie mózgu.

Mangan jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu i często stosowany w leczeniu określonych zaburzeń nerwowych.

Jednym ze sposobów poprawy funkcji mózgu są jego właściwości przeciwutleniające , które mogą pomóc chronić przed wolnymi rodnikami, które mogłyby w przeciwnym razie uszkodzić komórki mózgowe na szlaku nerwowym.

Ponadto mangan może wiązać się z neuroprzekaźnikami i stymulować szybszy lub bardziej wydajny ruch impulsów elektrycznych w całym ciele. W rezultacie funkcja mózgu może ulec poprawie (26,27,28).

9. Przyczynia się do dobrego zdrowia tarczycy.

Mangan jest niezbędnym kofaktorem dla różnych enzymów, co oznacza, że ​​pomaga tym enzymom funkcjonować i działać prawidłowo w twoim ciele.

Odgrywa także rolę w produkcji tyroksyny.

Tyroksyna jest ważnym hormonem dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy, który pomaga utrzymać prawidłowy apetyt, metabolizm, wagę i wydolność narządów (29).

W rezultacie niedobór manganu może powodować lub przyczyniać się do niedoczynności tarczycy, co może przyczyniać się do przyrostu masy ciała i zaburzeń równowagi hormonalnej (29).

10. Może pomóc w gojeniu się ran poprzez produkcję kolagenu.

Minerały śladowe, takie jak mangan, są ważne w procesie gojenia się ran.

Gojenie się ran wymaga zwiększonej produkcji kolagenu.

Mangan jest potrzebny do produkcji aminokwasu proliny, która jest niezbędna do tworzenia kolagenu i gojenia się ran w ludzkich komórkach skóry.

Wczesne badania pokazują, że stosowanie manganu, wapnia i cynku na rany przewlekłe przez 12 tygodni może poprawić gojenie (30).

Dawkowanie i źródła.

Zalecane dzienne spożycie (RWS) dla manganu wynosi 2mg. Natomiast jest ono różne w zależności od wieku i zapotrzebowania.

Dopuszczalny górny poziom spożycia wynosi 11mg dziennie dla dorosłych w wieku od 19 lat i starszych. Podobnie jak cynk, miedź, selen i żelazo, mangan jest uważany za metal ciężki, a jego nadmierne spożycie może być niebezpieczne.

Mangan jest stosowany terapeutycznie do korygowania deficytów i równoważenia cynku i miedzi. Zazwyczaj przyjmuje się go doustnie, ale można go podać dożylnie (IV) osobom z niedoborem.

Wiele produktów spożywczych ma wysoką zawartość manganu. Można go znaleźć w największych stężeniach w nasionach i pełnych ziarnach, a także w mniejszych ilościach w roślinach strączkowych, fasoli, orzechach, zielonych warzywach liściastych. Można go również stosować jako suplement diety w kapsułkach.

Skutki uboczne i zagrożenia.

Wydaje się, że dorośli mogą bezpiecznie spożywać do 11mg manganu dziennie.

Bezpieczna ilość dla młodzieży w wieku 19 lat lub młodszej wynosi 9mg na dzień lub mniej.

Zdrowa osoba z funkcjonującą prawidłowo wątrobą i nerkami powinna być w stanie wydalać nadmiar manganu z diety. Jednak osoby z chorobami wątroby lub nerek muszą zachować ostrożność.

Co więcej, badania wykazały, że osoby z niedokrwistością z niedoboru żelaza mogą wchłonąć więcej manganu. Dlatego osoby z tym schorzeniem powinny obserwować zużycie minerałów (31).

Nagromadzenie manganu w organizmie może powodować uszkodzenie płuc, wątroby, nerek i ośrodkowego układu nerwowego.

Długotrwałe narażenie może powodować objawy podobne do choroby Parkinsona, takie jak drżenie, spowolnienie ruchów, sztywność mięśni i słaba równowaga - nazywa się to manganizmem.

PODSUMOWANIE

Bez odpowiedniej dawki manganu w naszym organizmie wiele procesów chemicznych może nie funkcjonować poprawnie.

Minerał odgrywa różnorodną rolę, np. wspomaga metabolizm, pomaga regulować poziom cukru we krwi, przyczynia się do zmniejszenia stanu zapalnego, zmniejsza skurcze napięcia przedmiesiączkowego i wiele innych.

Aby uzyskać optymalny stan zdrowia, należy spożywać różnorodne pokarmy bogate w mangan, takie jak produkty pełnoziarniste i nasiona. Możesz również sięgnąć po suplement diety sprawdzonej firmy.

LITERATURA:

1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4794536/

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8027856

3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15658548

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22072939

5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/

6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3185262/

7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16127364

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12897046

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12897046

10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942707/

11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17122956

12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17122956

13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23194896

14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10966840

15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10050562

16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18193174

17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3973834/

18. https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4613-0723-5_15

19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23372018

20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6327438

21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4918803/

22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8099325

23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17166592

24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/849842

25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8498421

26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25982296

27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17710609

28. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK222332/

29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2067987/

30. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15117065

31. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10393136

Napisany w dniu: 2020-03-23 Suplementacja 0 1390

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie