Opinie o Nas
Niedobór Żelaza - 10 objawów i przyczyn

Niedobór Żelaza - 10 objawów i przyczyn

Niedobór żelaza występuje, gdy organizm nie ma wystarczającej ilości żelaza mineralnego.

Twoje ciało potrzebuje żelaza do produkcji hemoglobiny, białka w krwinkach czerwonych, które umożliwia im transport tlenu w organizmie.

Jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości hemoglobiny, twoje tkanki i mięśnie nie otrzymają wystarczającej ilości tlenu, aby móc efektywnie pracować. Prowadzi to do stanu zwanego anemią.

Chociaż istnieją różne rodzaje niedokrwistości, niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszą na świecie (1).

Najczęstsze przyczyny niedoboru żelaza to:

 • niedostateczne spożycie żelaza z diety, która nie zapewnia dziennych potrzeb żywieniowych lub jest mocno ograniczona
 • zapalna choroba jelit
 • zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży
 • utrata krwi przez obfite miesiączki lub krwawienie wewnętrzne

Niedobór żelaza może powodować objawy, które mogą wpływać na jakość życia. Obejmują one duszność, zmęczenie i zmniejszoną koncentrację (2).

Oznaki i objawy niedoboru żelaza różnią się w zależności od:

 • wielkości niedokrwistości
 • jak szybko zwiększa się niedobór
 • Twojego wieku
 • Twojego obecnego stanu zdrowia

W niektórych przypadkach ludzie nie odczuwają żadnych objawów.

Oto 10 oznak i objawów niedoboru żelaza, zaczynając od najczęstszych.

1. Niezwykłe zmęczenie

Uczucie zmęczenia jest jednym z najczęstszych objawów niedoboru żelaza. Ten objaw występuje często u osób, które nie mają wystarczającej ilości żelaza (3, 4).

Zmęczenie występuje, ponieważ organizmowi brakuje żelaza potrzebnego do wytworzenia białka zwanego hemoglobiną, które pomaga w przenoszeniu tlenu w organizmie.

Bez wystarczającej ilości hemoglobiny mniej tlenu dociera do tkanek i mięśni, pozbawiając je energii. Twoje serce musi również ciężej pracować, aby przemieszczać więcej krwi bogatej w tlen w organizmie, co może powodować zmęczenie (1).

Ponieważ zmęczenie jest często uważane za normalną część intensywnego, współczesnego życia, trudno jest zdiagnozować niedobór żelaza tylko na podstawie tego objawu.

Jednak wiele osób z niedoborem żelaza doświadcza niskiej energii wraz z osłabieniem, uczuciem marudności lub trudnościami z koncentracją.

PODSUMOWANIE

Zmęczenie jest jednym z najczęstszych objawów niedoboru żelaza. Dzieje się tak, ponieważ mniej tlenu dociera do tkanek organizmu, pozbawiając je energii.

2. Bladość

Blada skóra lub blade zabarwienie wewnętrznej strony dolnych powiek to inne typowe objawy niedoboru żelaza (5, 6).

Hemoglobina w krwinkach czerwonych nadaje krwi jej czerwony kolor, więc niski poziom żelaza podczas niedoboru żelaza powoduje, że krew jest mniej czerwona. Dlatego u osób z niedoborem żelaza skóra może stracić zdrowy koloryt lub ciepło.

Bladość u osób z niedoborem żelaza może pojawić się na całym ciele lub może być ograniczona do jednego obszaru (7).

Obejmuje to:

 • Twarz
 • Dziąsła
 • Środek ust lub dolne powieki
 • Paznokcie

Jest to często jedna z pierwszych rzeczy, których lekarze będą szukać jako oznaka niedoboru żelaza. Należy to jednak potwierdzić badaniem krwi (6).

Bladość jest częściej obserwowana w umiarkowanych lub ciężkich przypadkach niedokrwistości (7).

Jeśli odciągniesz dolną powiekę, wewnętrzna warstwa powinna mieć intensywny czerwony kolor. Jeśli jest to bardzo blady róż lub żółty kolor, może to oznaczać, że masz niedobór żelaza. U osób o ciemniejszej karnacji może to być jedyny obszar, który jest zauważalny.

PODSUMOWANIE

Bladość takich obszarów jak twarz, dolne powieki lub paznokcie może być oznaką umiarkowanego lub ciężkiego niedoboru żelaza. Jest to spowodowane niższym poziomem hemoglobiny, która nadaje krwi jej czerwony kolor.

3. Zadyszka

Hemoglobina umożliwia czerwonym krwinkom przenoszenie tlenu w organizmie.

Kiedy poziom hemoglobiny jest niski podczas niedoboru żelaza, poziom tlenu również będzie niski. Oznacza to, że Twoje mięśnie nie będą otrzymywać wystarczającej ilości tlenu do wykonywania normalnych czynności, takich jak chodzenie (8).

W rezultacie tempo oddychania wzrośnie, ponieważ organizm będzie próbował uzyskać więcej tlenu. Dlatego duszność jest częstym objawem (4).

Jeśli brakuje ci tchu, wykonując normalne, codzienne czynności, które wydawały Ci się łatwe, takie jak chodzenie, wchodzenie po schodach lub ćwiczenia, przyczyną może być niedobór żelaza.

PODSUMOWANIE

Duszność jest objawem niedoboru żelaza, ponieważ niski poziom hemoglobiny oznacza, że organizm nie jest w stanie skutecznie transportować tlenu do mięśni i tkanek.

4. Bóle i zawroty głowy

Niedobór żelaza może powodować bóle głowy, szczególnie u kobiet (9).

Ten objaw wydaje się być mniej powszechny niż inne i często występuje z zawrotami głowy (4).

Związek między niedoborem żelaza a bólami głowy jest nadal niejasny.

Bóle głowy mogą wystąpić, ponieważ niski poziom hemoglobiny w krwinkach czerwonych oznacza, że do mózgu dociera niewystarczająca ilość tlenu. W rezultacie naczynia krwionośne w mózgu mogą puchnąć, powodując ciśnienie i bóle głowy (10).

Chociaż istnieje wiele przyczyn bólów głowy, częste, nawracające bóle głowy i zawroty głowy mogą być oznaką niedoboru żelaza.

PODSUMOWANIE

Bóle głowy i zawroty głowy mogą być oznaką niedoboru żelaza. Brak hemoglobiny może oznaczać, że do mózgu dociera niewystarczająca ilość tlenu, prawdopodobnie powodując obrzęk naczyń krwionośnych i ciśnienie.

5. Kołatanie serca

Zauważalne bicie serca, znane również jako kołatanie serca, może być kolejnym objawem niedokrwistości z niedoboru żelaza.

Związek między niedoborem żelaza, anemią i problemami z sercem jest nadal badany, ale może być związany z zaopatrzeniem w tlen (11).

Hemoglobina to białko w krwinkach czerwonych, które pomaga w transporcie tlenu w organizmie. W przypadku niedoboru żelaza niski poziom hemoglobiny oznacza, że ​​serce musi pracować wyjątkowo ciężko, aby przenosić tlen.

Może to prowadzić do nieregularnego bicia serca lub poczucia, że ​​twoje serce bije nienormalnie szybko (4).

W skrajnych przypadkach może prowadzić do powiększenia serca, szmerów w sercu lub niewydolności serca (4, 12).

Jednak te objawy są znacznie mniej powszechne. Aby ich doświadczyć, musiałbyś mieć niedobór żelaza przez długi czas.

PODSUMOWANIE

W przypadku niedoboru żelaza serce musi pracować bardzo ciężko, aby transportować tlen w organizmie. Może to prowadzić do nieregularnego lub szybkiego bicia serca, a nawet szmerów serca, powiększenia serca lub niewydolności serca.

6. Suche i zniszczone włosy oraz skóra

Sucha i zniszczona skóra i włosy mogą być oznakami niedoboru żelaza (4Trusted Source).

Niedobór żelaza obniża poziom hemoglobiny we krwi, co może zmniejszyć ilość tlenu dostępnego dla komórek powodujących wzrost włosów (13).

Kiedy skóra i włosy są pozbawione tlenu, mogą stać się suche i osłabione.

Niedobór żelaza jest również związany z wypadaniem włosów, a niektóre badania sugerują, że może to być przyczyną (14, 15).

Wypadanie niektórych włosów podczas codziennego mycia i czesania jest zupełnie normalne. Jeśli jednak tracisz grudki lub znacznie więcej niż zwykle, może to być związane z niedoborem żelaza.

PODSUMOWANIE

Podczas niedoboru żelaza skóra i włosy mogą otrzymywać mniej tlenu z krwi, co powoduje ich wysuszenie i zniszczenie. W cięższych przypadkach może to prowadzić do wypadania włosów.

7. Obrzęk i bolesność języka i ust

Czasami samo spojrzenie do ust lub dookoła ust może wskazać, czy masz niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Objawy obejmują obrzęk, stan zapalny, blady lub dziwnie gładki język (16).

Niedobór żelaza może również powodować inne objawy wokół ust (17).

Obejmują one:

 • suchość w ustach
 • uczucie pieczenia w ustach
 • bolesne czerwone pęknięcia w kącikach ust
 • owrzodzenia jamy ustnej
PODSUMOWANIE

Bolesny, opuchnięty lub dziwnie gładki język może być oznaką niedokrwistości z niedoboru żelaza. Znakiem mogą być również pęknięcia w kącikach ust.

8. Niespokojne nogi

Niedobór żelaza został powiązany z zespołem niespokojnych nóg (18).

Zespół niespokojnych nóg to silna potrzeba poruszania nogami w spoczynku. Może również powodować nieprzyjemne i dziwne uczucie pełzania lub swędzenia stóp i nóg.

Zwykle jest gorzej w nocy, co oznacza, że możesz mieć trudności ze snem.

Przyczyny zespołu niespokojnych nóg nie są w pełni poznane.

Jednak około 25% osób z niedokrwistością z niedoboru żelaza ma zespół niespokojnych nóg. Częstość występowania zespołu niespokojnych nóg jest dziewięć razy większa u osób z niedoborem żelaza w porównaniu z populacją ogólną (19).

PODSUMOWANIE

Osoby z niedokrwistością z niedoboru żelaza mają większe szanse na wystąpienie zespołu niespokojnych nóg. Jest to silna potrzeba poruszania nogami w stanie spoczynku.

9. Kruche lub łyżeczkowate paznokcie

Znacznie mniej powszechnym objawem niedoboru żelaza są kruche lub łyżeczkowate paznokcie. Ten stan nazywa się koilonychia (20).

Zwykle pierwszym objawem są kruche paznokcie, które łatwo się wykruszają i pękają.

W późniejszych stadiach niedoboru żelaza mogą wystąpić paznokcie w kształcie łyżek, w których środek paznokcia zapada się, a krawędzie są uniesione, aby nadać im zaokrąglony wygląd jak łyżka.

Jest to jednak rzadki efekt uboczny, który występuje tylko u około 5% osób z niedoborem żelaza (20). Zwykle występuje tylko w ciężkich przypadkach niedokrwistości z niedoboru żelaza.

PODSUMOWANIE

Kruche lub łyżeczkowate paznokcie mogą wskazywać na cięższą anemię z niedoboru żelaza.

10. Inne potencjalne objawy

Istnieje kilka innych oznak, że Twój poziom żelaza może być niski. Zwykle są one mniej powszechne i mogą być związane z wieloma stanami innymi niż niedobór żelaza.

Inne objawy niedokrwistości z niedoboru żelaza obejmują:

 • Dziwne zachcianki. Tęsknota za dziwną żywnością lub produktami nieżywnościowymi nazywa się „pica”. Zwykle wiąże się z pragnieniem jedzenia lodu, gliny, brudu, kredy lub papieru i może być oznaką niedoboru żelaza. Może również wystąpić w czasie ciąży (21).
 • Depresje. Niedokrwistość z niedoboru żelaza może być związana z depresją u dorosłych (22). Kobiety w ciąży z niedoborem żelaza mogą również mieć większe ryzyko wystąpienia depresji (23).
 • Zimne dłonie i stopy. Niedobór żelaza oznacza, że ​​dłonie i stopy dostarczają mniej tlenu. Niektóre osoby mogą ogólnie łatwiej odczuwać zimno lub mieć zimne dłonie i stopy.
 • Częstsze infekcje. Ponieważ żelazo jest potrzebne do zdrowego układu odpornościowego, jego brak może zwiększać ryzyko infekcji (24).
PODSUMOWANIE

Inne, bardziej ogólne objawy niedoboru żelaza mogą obejmować dziwne zachcianki na jedzenie, uczucie przygnębienia, zimne dłonie i stopy oraz zwiększone ryzyko infekcji.

Co zrobić, jeśli uważasz, że masz niedobór żelaza

Jeśli uważasz, że masz niedokrwistość z niedoboru żelaza, rozważ następujące kroki.

Porozmawiaj z lekarzem

Jeśli uważasz, że masz oznaki lub objawy niedoboru żelaza, umów się na wizytę u lekarza. 

Jeśli twój lekarz potwierdzi, że masz niedobór żelaza, ogólnie jest to dość łatwe do wyleczenia. Twój lekarz prawdopodobnie zaleci zwiększenie spożycia żelaza z diety lub suplementów diety zawierających dobrą formę żelaza (4).

Postaraj się, aby Twoja dieta zawierała wystarczającą ilość żelaza poprzez prawdziwe jedzenie. Zażywaj suplementy tylko wtedy, gdy zaleci je lekarz.

Głównym celem leczenia jest przywrócenie prawidłowego poziomu hemoglobiny i uzupełnienie zapasów żelaza.

Twój lekarz opracuje plan leczenia, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom zdrowotnym.

Jedz pokarmy bogate w żelazo

Jeśli lekarz uważa, że ​​niedobór żelaza może być spowodowany brakiem żelaza w diecie, pomyśl o spożywaniu większej ilości pokarmów bogatych w żelazo, takich jak:

 • czerwone mięso, takie jak wołowina i wieprzowina oraz drób
 • ciemnozielone, liściaste warzywa, takie jak szpinak i jarmuż
 • suszone owoce, takie jak rodzynki i morele
 • groszek, fasola i inne rośliny strączkowe
 • owoce morza
 • żywność wzbogacona w żelazo
 • nasiona i orzechy
 • podroby

Pomóż zwiększyć przyswajanie żelaza

Co ważne, spożywanie witaminy C pomoże Twojemu organizmowi lepiej wchłaniać żelazo. Staraj się jeść wystarczająco dużo pokarmów bogatych w witaminę C, takich jak owoce i warzywa (25).

Pomocne może być również unikanie pewnych pokarmów, które spożywane w dużych ilościach mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie żelaza. Należą do nich herbata, kawa i produkty bogate w wapń, takie jak produkty mleczne i wzbogacone wapniem płatki pełnoziarniste.

Weź suplementy żelaza, jeśli zaleci je lekarz

Szczególnie polecamy żelazo marki Solgar

Suplementy żelaza należy przyjmować tylko wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że masz niedobór żelaza lub jesteś zagrożony niedoborem żelaza i nie możesz zaspokoić swoich potrzeb samą dietą.

Jeśli bierzesz suplement żelaza, spróbuj pić z nim sok pomarańczowy, aby zwiększyć wchłanianie żelaza, lub użyj suplementu zawierającego witaminę C.

Należy pamiętać, że przyjmowanie suplementów żelaza może powodować pewne skutki uboczne. Obejmują one:

 • ból brzucha
 • zaparcie lub biegunka
 • zgaga
 • nudności lub wymioty
 • czarne stolce

Jednak te skutki uboczne można zminimalizować, przyjmując określone rodzaje suplementów żelaza, które mogą zminimalizować negatywne skutki, takie jak chelat bisglicynianu żelaza (26).

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli odczuwasz skutki uboczne związane z suplementacją żelaza.

PODSUMOWANIE

Jeśli uważasz, że masz niedokrwistość z niedoboru żelaza, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Mogą zalecić więcej pokarmów bogatych w żelazo (plus witamina C, aby zwiększyć wchłanianie żelaza) lub ewentualnie suplementy żelaza.

Kiedy iść do lekarza?

Porozmawiaj z lekarzem, jeśli masz objawy niedoboru żelaza. Nieleczona może przekształcić się w anemię z niedoboru żelaza. Może to ostatecznie spowodować komplikacje, w tym:

 • problemy sercowe
 • depresje
 • większa szansa na infekcje
 • problemy z ciążą

Niedokrwistość z niedoboru żelaza występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn (27).

Osoby, które są w ciąży lub mają obfite miesiączki, są narażone na największe ryzyko i powinny porozmawiać z lekarzem o wykonaniu testu na niedokrwistość z niedoboru żelaza.

Suplementy żelaza należy przyjmować tylko wtedy, gdy przepisał je lekarz. Zbyt dużo żelaza może uszkodzić serce, wątrobę i trzustkę.

Powinieneś także poinformować lekarza, jeśli wystąpią skutki uboczne suplementów żelaza, takie jak metaliczny posmak lub wymioty (5). 

WNIOSKI

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest najczęstszym rodzajem niedokrwistości na świecie.

Niektórzy ludzie mają oczywiste objawy, podczas gdy inni wcale. Często zależy to od wielkości niedokrwistości.

Typowe oznaki i objawy obejmują zmęczenie, bladą skórę, uczucie duszności oraz suche i zniszczone włosy i skórę.

Jeśli uważasz, że masz objawy niedoboru żelaza, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Nie zaleca się samodzielnego diagnozowania.

Większość form niedoboru żelaza można dość łatwo wyleczyć, zwykle stosując dietę bogatą w żelazo lub suplementy żelaza, jeśli zaleci to lekarz.

LITERATURA:

1. https://doi.org/10.1056/nejmra1401038

2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28625177/

3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24814598/

4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26314490

5. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/iron-deficiency-anemia

6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26408108/

7. https://dx.doi.org/10.18203/2349-3291.ijcp20162357

8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3999603/

9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6801325/

10. https://www.researchgate.net/publication/283900419_Understanding_idiopathic_intracranial_hypertension_Mechanisms_management_and_future_directions

11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4532968/

12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23537975/

13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4828511/

14. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30547302/

15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3678013/

16. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24388269

17. https://link.springer.com/referenceworkentry/10.1007%2F978-3-319-40007-5_4-1

18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4318015/

19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23494945/

20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK559311/

21. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27701928/

22. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29603506/

23. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29307706/

24. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23595586/

25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499877/

26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6416187/

27. https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/iron-deficiency-anemia

Napisany w dniu: 2020-10-28 Suplementacja 0 86609

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie