Opinie o Nas

Z powodu problemów z dostarczaniem przesyłek pobraniowych tymczasowo wyłączamy możliwość zamawiania towarów za pobraniem.

Witamina K - Niedobór, Występowanie, Źródła

Witamina K - Niedobór, Występowanie, Źródła

Większość ludzi nigdy nie słyszała o witaminie K. W wielu krajach nie szczyci się dużym zainteresowaniem. Jednak ta witamina odgrywa istotną rolę w wielu aspektach twojego zdrowia.

Co to jest Witamina K?

Witamina K została odkryta w 1929 roku jako niezbędny składnik odżywczy do wspomagania krzepnięcia krwi. Pierwsze odkrycie zostało odnotowane w niemieckim czasopiśmie naukowym, pod nazwą „Koagulationsvitamin” - stąd pochodzi nazwa „K”. Witaminę K odkrył również dentysta Weston Price, który podróżował po świecie na początku XX wieku. Swoje odkrycie nazwał  „aktywatorem X”, który obecnie uważa się za witaminę K2.

Są dwa rodzaje witaminy K:

 1. Witamina K1 inaczej filochinon, to najbardziej rozpowszechniona forma witaminy K, występująca obficie w pokarmach roślinnych.
 2. Witamina K2 inaczej menachinon. Znajduje się w żywności pochodzenia zwierzęcego i żywności fermentowanej. Witaminę K2 można podzielić na kilka różnych podtypów ale najważniejsze to MK-4 ora MK-7.
PODSUMOWANIE

Witamina K została początkowo odkryta jako składnik odżywczy zaangażowany w krzepnięcie krwi. Istnieją dwie formy: K1 (występujący w żywności pochodzenia roślinnego) i K2 (występujący w żywności pochodzenia zwierzęcego i fermentowanego).

Działanie witaminy K

Witamina K aktywuje białka, które odgrywają rolę w krzepnięciu krwi, metabolizmie wapnia i prawidłowym funkcjonowaniu serca. Witamina K jest niezbędna również do funkcjonowania układu kostnego, w którym odpowiedzialna jest za proces mineralizacji kości, chroniąc przed osteoporozą. 

PODSUMOWANIE

Witamina K odgrywa istotną rolę w krzepnięciu krwi, zdrowiu serca i zdrowiu kości.

Witamina K a nasze Serce

Nagromadzenie wapnia w tętnicach wokół serca jest ogromnym czynnikiem, który powoduje wiele chorób serca. To właśnie Witamina K pomaga zapobiegać odkładaniu się wapnia w tętnicach. W jednym badaniu trwającym 7–10 lat osoby o najwyższym spożyciu witaminy K2 były o 52% mniej narażone na rozwój zwapnienia tętnic i miały o 57% mniejsze ryzyko śmierci z powodu chorób serca.

PODSUMOWANIE

Wyższe spożycie witaminy K2 jest ściśle związane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Witamina K1 wydaje się mniej przydatna lub nieskuteczna.

Witamina K a nasze Kości

Osteoporoza jest bardzo częstą chorobą a kobiety są w szczególności narażone. Jak wspomniano powyżej, witamina K2 odgrywa kluczową rolę w metabolizmie wapnia - głównego minerału występującego w kościach i zębach. W trzyletnim badaniu z udziałem 244 kobiet po menopauzie stwierdzono, że osoby przyjmujące suplementy witaminy K2 miały znacznie wolniejszy spadek gęstości mineralnej kości związanej z wiekiem.

PODSUMOWANIE

Witamina K2 odgrywa istotną rolę w metabolizmie kości, a badania sugerują, że może ona pomóc w zapobieganiu osteoporozie i złamaniom.

Witamina K może pomóc w walce z rakiem

Rak jest częstą przyczyną śmierci w krajach zachodnich. Choć współczesna medycyna znalazła wiele sposobów leczenia, przypadki zachorowań na raka wciąż rosną. Dlatego znalezienie skutecznych strategii zapobiegania ma ogromne znaczenie.

Co ciekawe, przeprowadzono szereg badań dotyczących witaminy K2 i niektórych rodzajów raka.

Dwa badania kliniczne sugerują, że witamina K2 zmniejsza nawrót raka wątroby i wydłuża czas przeżycia.

Dodatkowo, badanie obserwacyjne na 11 000 mężczyzn wykazało, że wysokie spożycie witaminy K2 było związane z 63% niższym ryzykiem zaawansowanego raka prostaty, podczas gdy witamina K1 nie miała wpływu. Potrzebne są jednak dalsze badania wysokiej jakości, zanim będzie można wysunąć jakiekolwiek mocne twierdzenia.

PODSUMOWANIE

Stwierdzono, że witamina K2 poprawia przeżycie u pacjentów z rakiem wątroby. Mężczyźni, którzy spożywają największe ilości K2, wydają się mieć mniejsze ryzyko zaawansowanego raka prostaty.

Objawy niedoboru witaminy K w organizmie:

Głównym objawem niedoboru witaminy K jest nadmierne krwawienie. Należy pamiętać, że krwawienie może wystąpić w obszarach innych niż w miejscu skaleczenia lub rany. Niedobory witaminy K mogą wskazywać również na:

 • po lekkim urazie wyskakują szybko siniaki na skórze
 • krwawienie z błon śluzowych np. nosa
 • dosyć często robią się skrzepy pod paznokciami
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • duża łamliwość kości

Pamiętaj, że do krwotoków może także dojść wewnątrz, a to jest szczególnie niebezpieczne!

Przyczyny niedoboru witaminy K:

Chociaż niedobór witaminy K występuje rzadko u dorosłych, u niektórych osób występuje zwiększone ryzyko, jeśli:

 • w twojej diecie występuje niewiele warzyw, a przede wszystkim zielonych warzyw liściastych, takich jak: szpinak, jarmuż, natka pietruszki czy sałata ponieważ one zawierają największe ilości witaminy K,
 • nie urozmaicasz swojej diety w sery dojrzewające zawierające spore ilości witaminy K,
 • prowadzisz dietę niskotłuszczową,
 • ciało nie wchłania prawidłowo tłuszczu (zespół złego wchłaniania tłuszczu),
 • zmagasz się z osteoporozą,
 • stosujesz antykoagulanty kumarynowe, takie jak warfaryna ponieważ antykoagulanty kumarynowe zakłócają produkcję białek uczestniczących w krzepnięciu krwi.

Występowanie i źródła witaminy K

Witaminę K znajdziemy w składnikach odżywczych takich jak warzywa zielono listne. Sporo witaminy K zawierają także produkty fermentowane, takie jak dojrzewające sery oraz natto (tradycyjna japońska potrawa). Pomimo tego, że witaminę K znajdziemy w produktach spożywczych, to sięganie po suplementy diety, które mogą pomóc uzupełnić jej niedobry może być dobrym rozwiązaniem.

WNIOSKI

Witamina K to grupa składników odżywczych podzielonych na witaminy K1 i K2.

Witamina K1 bierze udział w krzepnięciu krwi, a witamina K2 wpływa korzystnie na zdrowie kości i serca.

Niektórzy naukowcy są przekonani, że suplementy witaminy K2 powinny być regularnie stosowane przez osoby zagrożone chorobami serca. Inni podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, zanim można będzie sformułować solidne zalecenia.

Jednak jasne jest, że witamina K odgrywa istotną rolę w funkcjonowaniu organizmu.

Aby utrzymać dobre zdrowie, upewnij się, że otrzymujesz odpowiednią ilość witamin K1 i K2 poprzez dietę lub suplementację.

Źródła:

(1) https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-1-4899-1789-8_19

(2) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17158229

(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3530901

(4) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23529983

(5) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22516726

(6) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16400650

(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18400723

Witaminę K oraz pozostałe witaminy i minerały znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Napisany w dniu: 2019-10-09 Suplementacja 0 538

Zostaw KomentarzLeave a Reply

Musisz być zalogowany ,aby zostawić komentarz.
Poprzedni
Następny

No products

To be determined Dostawa
0,00 zł Razem

Realizuj zamówienie