Zaloguj sie/zarejestruj sie:
Wyszukiwarka:
Filtrowanie
Ładowanie...
Kiedy myślimy o wspomaganiu efektywności treningu przy pomocy suplementów, mamy na myśli przede wszystkim odżywki o działaniu anabolicznym lub antykatabolicznym, ewentualnie różnego rodzaju dodatkowe preparaty na przykład podnoszące witalność, regenerujące lub uzupełniające braki określonych substancji odżywczych. Tymczasem każdy adept kulturystyki powinien zatroszczyć się również o coś takiego, jak efektywna regeneracja wątroby. Należy mieć świadomość, że wysoka podaż białka oraz węglowodanów w diecie w dość znacznym stopniu obciążają wątrobę. Obciążeniem dla tego organu jest zresztą już sam intensywny wysiłek fizyczny(to właśnie z tego powodu hepatolodzy odradzają ciężkie treningi osobom będącym na przykład nosicielami HBV czy HCV lub ewentualnie pozwalają na nie ale tylko pod ścisłym nadzorem i przy wykonywaniu regularnych kontroli tego narządu). Długotrwałe treningi, intensywny tryb życia oraz wysoka podaż białka i węglowodanów może więc sprawić, że z czasem nasza wątroba przestanie działać tak, jak powinna. Efekty? Mniej skuteczne oczyszczanie organizmu z toksyn, a co za tym idzie ogólne osłabienie układu odpornościowego, problemy ze snem, problemy z prawidłowym metabolizmem i tak dalej. Warto pamiętać, że nasz organizm stanowi coś w rodzaju skomplikowanego systemu wzajemnie połączonych naczyń: wątroba stanowi integralny i niezwykle istotny element tego systemu. Z tego powodu każda próba modyfikacji naszego ciała(na przykład rozbudowanie sylwetki lub zgubienie nadliczbowych kilogramów), po prostu musi względniać takie czynniki, jak regeneracja wątroby oraz zachowanie tego narządu w dobrej kondycji.
Współczesna wiedza naukowa wymienia co najmniej kilka substancji o potwierdzonym pozytywnym wpływie na wątrobę. Można tutaj wskazać przede wszystkim preparaty na bazie fosfolipidów sojowych, sylimarynę, wyciągi z karczocha, ostropest plamitsty, czerwona koniczyna, a także kilka innych składników o nieco lżejszym działaniu.
Regeneracja wątroby stanowi drugorzędny element suplementacji w procesie wspomagania treningu kulturystycznego. W żadnym razie nie oznacza to jednak, że regeneracja wątroby jest płaszczyzną, którą można zaniedbywać lub wręcz całkowicie lekceważyć. Warto pamiętać, że chociaż wątroba jest naturalnie obdarzona niezwykłymi wprost zdolnościami do samodzielnej autoregeneracji, to jednak długotrwała ekspozycja na działanie szkodliwych czynników może prowadzić do postępującego upośledzenia czynności tego organu, co może przejawiać się na wiele różnych sposobów.
Polecane Marki
Lista Producentów